سالاد لوبیا چیتی
طرز تهیه سالاد لوبیا چیتی
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
طرز تهیه سالاد مرغ و کاهو
طرز تهیه سالاد مرغ و کاهو
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
مربا کدوحلوایی

 تهیه مربای کدو حلوایی گرچه زمانبر است اما کار خیلی سختی نیست. این مربای مجلسی ترد و خوشمزه که ظاهر خیلی زیبایی هم دارد. میدانید که کدو حلوایی بافت نرمی دارد و به راحتی له میشود. برای همین لازم است در تهیه مربای کدو حلوایی از آب آهک استفاده شود چون این ماده باعث تردی و حفظ شکل ظاهری کدو حلوایی در مربا میشود و از له شدن آن موقع پخت جلوگیری میکند. البته برخی با استفاده از آهک در انواع مربا مخالف هستند اما هیچ چیزی جای تردی مربای کدو حلوایی زیر دندان را پر نمیکند.

 • مواد لازم برای مربای کدو حلوایی(زمان پخت ۶۰ دقیقه)

  • کدو حلوایی ۱و ۱/۲ کیلوگرم
  • شکر ۲ کیلوگرم
  • دانه هل نکوبیده ۱ قاشق مربا خوری
  • آهک ۵ قاشق غذاخوری
  • گلاب ۱/۴ پیمانه
  • جوهر لیمو ۱/۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه آب آهک:

آهک را در ظرفی بریزید و حدوداً دولیتر و نیم تا سه لیترآب سرد به آن اضافه کنید و کمی هم بزنید تا آهک تقریباً در آب حل شود. ۱۵-۲۰ دقیقه اجازه دهید تا مواد آهک ته نشین شود. مواد ته نشین شده را دور بریزید و از آب زلال آن استفاده کنید.

طرز تهیه مربای کدو حلوایی:

کدو حلوایی را پوست بکنید و به ضخامت نیم سانت ورقه کنید و قالب بزنید یا با چاقو به شکل دلخواه (مثلا مربع) برش بزنید.  کدوهای قالب زده رادرون آب اهک آماده شده بریزید و اجازه بدهید ۲۴ ساعت در آب آهک بماند. کدو حلوایی را از آب آهک خارج کنید و ۴-۵ ساعت در آب سرد بریزید و در طول این مدت ۳ بار آب آن را عوض کنید.

بعد کدو را در صافی بریزید تا آب آن برود. شکر را در قابلمه بریزید و ۵ – ۶ لیوان آب درون آن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد بعد شربت را از صافی رد کنید.

کدو را داخل شربت بریزید و اجازه دهید تا بجوشد و گاهی کف روی مربا را بگیرید . وقتی شربت قوام آمد دانه هل و گلاب و جوهر لیمویی را که قبلاً در یک قاشق غذاخوری آب گرم حل کرده اید داخل مربا بریزید و پس از ده دقیقه جوشیدن از روی شعله بردارید. مربای کدو حلوایی ترد، براق و خوشمزه شما آماده است.

نکته:

۱- برای تهیه یک مربای مجلسی از خرید کدوهایی که با کمی فشار دادن نشانه های لهیدگی دارند بپرهیزید.

۲- کدو را قبل از بریدن میتوانید در جایی خنک بیرون از یخچال بگذارید اما به محض برش دادن باید آن را بدون برداشتن تخمه های کدو داخل کیسه ای پلاستیکی در یخچال قرار دهید.

۳- برای تست قوام آمدن شربت، موقعی که مربا آماده شد مقداری از شربت آنرا در قاشق بریزید کمی که سرد شد باید به حالت کشدار از قاشق بریزد ویا قاشق را داخل شربت مربا فرو ببرید و بیرون بیاورید و انگشت خود را داخل قاشق کنید و دوانگشت اشاره و انگشت شصت خود را که آغشته به شربت مربا شده اند چند بار به هم بزنید اگر شربت بین دو انگشت شما مثل نخ شد شربت مربا قوام آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 15 =